14 Mart Tıp Bayramı Mesajı
12 Mart 2021

Öncelikle vatan toprakları için canlarını feda eden tüm şehitlerimize ,sağlıkta yaşanan şiddet nedeniyle kaybettiğimiz arkadaşlarımız Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir’e, Covid-19 salgınında hayatını kaybetmiş olan başta Dr. Habib Demirel ve Dr. Ali Murat Uludoğan olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımıza Allahtan rahmet diliyor önlerinde saygıyla eğiliyorum. 

Ülkemizde 2. Mahmut döneminde tıp mektebinin açıldığı tarih 14 mart 1827  dir. 1903 yılında da sultan Abdülhamit han tıbbiyeyi şahane yi açar. Tıbbiyeliler ülke  savunmasında ve istiklal mücadelesinde ön saflarda mücadele etmişlerdir.3 Kasım 1914 de Çanakkale cephesi açılınca  3-4-5.sınıf askeri tıp öğrencileri askeri birliklere gönderilir ve 1915 yılında kayıt yaptıran tıp öğrencilerinin tamamı şehit olur,  1921 yılında  tıbbiye hiç mezun veremez. Cepheye gönderilen 765 tıp öğrencisinin 346 sı şehit olur. 14 mart sadece tıbbiye için  değil tüm Türkiye için önemli bir gündür.  İşgal altındaki İstanbul’da  14.Mart 1919 da tıp öğrencisi Hikmet Boran ve arkadaşlarının önderliğinde onlara hocalarının da katılmasıyla  İstanbul’da işgal güçlerine karşı direnişi başlatan ilk meslek grubu olmasının onurunu da yaşıyoruz. Tüm engellemelere karşı okulun iki direği arasına dev Türk bayrağını asmayı başarmışlardır. Mustafa Kemal Anadolu’ya çıkınca da istiklal  hareketini desteklemişlerdir. Ezelden beri hür yaşamış  milletimizin işgale boyun eğmeyeceğini haykırdığı  ve tıbbiye öğrencilerinin  yaktığı bağımsızlık meşalesinin yıldönümündeyiz. İşgale karşı bağımsızlık mücadelesinin gizli adıdır ‘’Tıp Bayramı’’.

Hekimlik  mesai kavramı olmayan bir meslektir, yaşam tarzıdır. Tıp fakültesi bitirilince diploma alınır  ama asla mezun olunmaz. Sürekli okumak tıp alanındaki yenilikleri takip etmek gerekir. En büyük mutluluğumuz  bir insanın canına can katmaktır. Hekimlikte pardon deme lüksümüz yoktur, işimiz  gereği yaratılanların en değerlisine hizmet vermekteyiz. Bir can kurtarmayı bütün insanlığı kurtarmak ile eşdeğer sayan anlayışın sahipleri olarak gece gündüz insanımızın sağlığı için hizmet sunmaktayız.

Milletimize hizmet etmekten, onların sağlığını canlarını emanet ettiği kişiler olmaktan  onlara şifa veren el olmaktan her zaman  büyük onur duyduk ve bunun için mesai kavramı olmaksızın çalışmaktayız. Hiçbir hekim hastasının kötü olmasını elbette istemez. Özveri ile hastalarına gece gündüz hizmet veren  sağlık çalışanları  şifa veren ellere vefa gösterilmesini de elbette isterler.

‘’İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın’’diyen medeniyet anlayışımız ile  ülkemizde son yıllarda sağlık alanında  önemli ilerlemeler kaydedildi. Dünya çapında değerli hekimlerimiz yetişti, sağlık tesislerimiz yenilendi, teknolojik olarak önemli gelişmeler yaşandı ve sağlık alanındaki hizmetin standartları dikkat çekici şekilde düzeldi. Sağlık altyapımızın ne kadar kuvvetli olduğu, yaşamış olduğumuz Covid-19 pandemisi sürecinde tüm dünya tarafından da görüldü.

Tıbbiyeliler geçmişte olduğu gibi günümüzde de vatanı ve milleti için her zaman üstlerine düşen görevi özveri ile yaptılar yapıyorlar. Ülkemizin geçtiği zor günlerde vatanı için, askerleri için her an savaş bölgesinde, deprem bölgesinde, her türlü afetlerde, salgınlarda fedakarca görevlerini yapmaktadırlar.  

Başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızı, özverili çalışmalarından dolayı tek tek tebrik ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun.

Tıp dendiğinde akla hekimler gelir ama asla diğer sağlık çalışanları olmadan bu hizmet verilmez. Bu duygularla Tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutluyorum.

Saygılarımla

Uzm.Dr.Emine Sehmen

Gazi Devlet Hastanesi Başhekimi